Sukces uczniów z Lisich Jam! Za nami XXIII edycja Dyktanda Kaszubskiego

16 listopada w Chojnicach odbyła się 23. edycja Dyktanda Kaszubskiego pod hasłem „Piszã pò kaszëbskù – królewiónka w pałacu”. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyło 181 osób, które rywalizowały w sześciu kategoriach – czterech dla uczniów szkół podstawowych, jednej dla uczniów szkół średnich oraz dwóch dla dorosłych, w tym jednej przeznaczonej dla osób związanych z językiem kaszubskim w pracy zawodowej.

Przewodniczącą komisji oceniającej była Danuta Pioch. Uczniowie z Lisich Jam (gmina Sierakowice) zdobyli aż dwa prestiżowe tytuły, oraz dwa wyróżnienia.

Kaszubskie dyktando „Piszã pò kaszëbskù – królewiónka w pałacu” zainaugurowano w 2002 roku, a jego pomysł wyszedł z kręgów nauczycieli Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach.

W finale znalazło się 66 uczestników, w tym sześciu laureatów, którzy zdobyli tytuły mistrzowskie. Mistrzynią kaszubskiej pisowni została Nikola Walkusz z Lisich Jam, natomiast tytuły „Strzédny mésterk” (średniego mistrza) przyznano Julii Dułak również z Lisich Jam. Wśród innych laureatów znaleźli się Zofia Drewczyńska (Skorzewo), Aniela Makurat (Kościerzyna), Hubert Szyrk (Wierzchowo) oraz Agata Grenwald (Smolno).

Szkoła Podstawowa klasy I-III:
Nikola Walkusz – SP Lisie Jamy
Malwina Kropidłowska – ZK Łubiana
Hubert Chądzyński – SP Brzeźno Szlacheckie

Szkoła Podstawowa klasy IV-VI:
Julia Dułak – SP Lisie Jamy
Antoni Wenta – SP Łyśniewo Sierakowickie
Natalia Świątek-Brzezińska – SP Brzeźno Szlacheckie

Szkoła Podstawowa klasy VII-VIII:
Zofia Drewczyńska – ZS Skorzewo
Łucja Siedlecka – SP Kołczygłowy
Roksana Głodowska – SP nr 4 Kościerzyna

Szkoły ponadpodstawowe:
Aniela Makurat – I LO Kościerzyna
Kornelia Garstka – LO Wejherowo
Antonina Rolbiecka – I LO Kościerzyna

Dorośli:
Hubert Sylwester Szyrk – Wierzchowo
Paweł Stoltman – Bytów
Adam Szmaglik – Kościerzyna

Zawodowcy:
Agata Grenwald – Smolno
Barbara Warmowska – Mojusz
Bożena Lejk – Gowidlino

Kolejna edycja dyktanda planowana jest w Stężycy.

Tytuł „Piszã pò kaszëbskù – królewiónka w pałacu” odnosi się do klasycznego kaszubskiego utworu literackiego „Życie i przygody Remusa”, w którym królewna symbolizuje język kaszubski. Jej powrót do pałacu można interpretować jako wyraz szacunku dla kaszubszczyzny i zapewnienie, że język ten pozostanie żywy. Z danych wynika, że około 87 tysięcy osób używa języka kaszubskiego w codziennych rozmowach, jednak nie ma precyzyjnych informacji dotyczących umiejętności pisania w tym języku, co może być efektem braku nauczania ortografii kaszubskiej w szkołach. Dyktanda takie jak to, mają na celu zwiększenie świadomości i umiejętności językowych dotyczących kaszubszczyzny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close