4 luty -Światowy Dzień Walki z Rakiem. Czy wiesz jak ważna jest profilaktyka?
Dzisiaj 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony podczas światowego szczytu walki z rakiem w Paryżu w 2000 roku. To nie tylko okazja do refleksji nad wyzwaniami, jakie niesie ze sobą ta groźna choroba, ale również moment, by podkreślić znaczenie edukacji i profilaktyki w walce z nowotworami.
Inicjatorzy obchodów światowego dnia walki z rakiem przekonują, że zjednoczone działania społeczeństwa mogą przynieść wymierne efekty w zakresie zwiększenia świadomości onkologicznej. Wczesna diagnostyka, dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz opieka paliatywna to tylko niektóre z obszarów, które wymagają pilnej uwagi. Celem tego dnia jest nie tylko zwiększenie świadomości, ale także zmniejszenie śmiertelności spowodowanej nowotworami poprzez działania edukacyjne.
Liczba zachorowań na raka nadal rośnie w wielu krajach, a niektóre z najczęstszych typów nowotworów to rak piersi, rak płuc, rak jelita grubego i rak prostaty. Warto również zauważyć, że w ostatnich latach zwiększa się liczba przypadków nowotworów związanych z czynnikami środowiskowymi i stylu życia, takimi jak palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta.
Z okazji światowego dnia walki z rakiem warto przypomnieć o “Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem”, który zawiera dwanaście prostych, ale skutecznych wskazówek mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Oto kluczowe zalecenia:
Nie pal – To najważniejszy krok w walce z rakiem.
Zrezygnuj z biernego palenia tytoniu – Stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego.
Utrzymuj prawidłową wagę ciała – Nadwaga sprzyja nowotworom.
Bądź aktywny fizycznie – Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu typów nowotworów.
Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania – Ogranicz spożycie przetworzonej żywności, cukrów i tłuszczów.
Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce – Chroń skórę przed promieniami UV.
Ogranicz spożycie alkoholu – Zbyt duża ilość alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania.
Chroń się przed substancjami rakotwórczymi w pracy – Przestrzegaj zasad BHP.
Zadbaj o zdrowie w domu – Unikaj promieniowania radonowego.
Karm piersią – Może to zmniejszyć ryzyko raka piersi.
Szczepienia – Zaszczep dzieci przeciwko wirusom HBV i HPV.
Korzystaj z badań przesiewowych – Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa szanse na wyleczenie.
Nowotwory wciąż stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. Dlatego dni poświęcone rakowi są kluczowym elementem edukacji oraz podnoszenia świadomości na temat tej poważnej choroby. Wspierając działania profilaktyczne oraz osoby dotknięte nowotworami, możemy razem budować bardziej świadome społeczeństwo, w którym rak nie jest wyrokiem, lecz chorobą, którą można skutecznie leczyć.
PAMIĘTAJ! Regularne wykonywanie badań profilaktycznych może przyczynić się do wczesnego wykrycia zmian nowotworowych i podjęcia skutecznego leczenia.
Rak piersi – o tym, dlaczego nie można bać się walki z nim – Brodacz Pyta/Kaszubski24.pl, odc. 2
Źródło: gov.pl, oprac. M.T.