Spotkanie w Żukowie w sprawie metropolii. 61 samorządów mówi jednym głosem
Przed Urzędem Gminy w Żukowie odbył się briefing poświęcony przyszłości ustawy metropolitalnej dla Pomorza. W spotkaniu uczestniczyło około 30 samorządowców reprezentujących miasta, gminy i powiaty Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Głównym celem wydarzenia był apel do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy, która ma umożliwić utworzenie pomorskiej metropolii.
– Dzisiaj z Żukowa zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o podpisanie ustawy metropolitalnej. Wierzymy, że będzie to decyzja, która otworzy nowy rozdział w historii Pomorza, który pozwoli skuteczniej odpowiadać na wyzwania, przed którymi stoją nasi mieszkańcy. Pomorze jest gotowe. Czekamy na ostatni krok, na pozytywną decyzję – mówiła Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo.
Jak podkreślano podczas spotkania, ustawa ma kluczowe znaczenie dla ponad 1,5 miliona mieszkańców regionu.
– Dziś list od 61 samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot skierowany do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego podkreśla, jak dla ponad 1,5 mln mieszkańców ustawa metropolitalna zmieni codzienne funkcjonowanie – zaznaczył Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
Wsparcie dla inicjatywy wyraził również starosta kartuski.
– Chciałbym bardzo zaapelować do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego o podpisanie tej ustawy, która daje szansę na rozwój Pomorza i naszego regionu – mówił Bogdan Łapa.
Ponad politycznymi podziałami
Podczas briefingu wielokrotnie podkreślano, że starania o utworzenie metropolii nie mają charakteru politycznego i od lat popierane są przez przedstawicieli różnych środowisk samorządowych.
– Sprawa metropolii nie ma charakteru politycznego, bo popierają ją samorządowcy z różnych opcji politycznych, jak również osoby bezpartyjne. My dzisiaj mówimy wszyscy jednym głosem – potrzebujemy metropolii dla naszych mieszkańców – podkreślała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Jeden bilet i lepsza komunikacja
Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za przyjęciem ustawy są korzyści związane z transportem publicznym.
– Ustawa metropolitalna będzie szansą na to, aby powstał jeden bilet, jedna taryfa, zsynchronizowane rozkłady jazdy oraz nowe połączenia, które wyjdą poza rdzeń Pomorza – mówiła Eunika Niemc, wójt gminy Kosakowo.
Do kwestii komunikacyjnych odniosła się także burmistrz Żukowa.
–Ustawa metropolitalna pozwoli stworzyć jeden spójny system komunikacji publicznej, jeden bilet metropolitalny. Da nam gwarancję nowego taboru oraz większej liczby linii dowozowych. Dla mieszkańców oznacza to prostsze, szybsze i wygodniejsze podróżowanie – zaznaczyła Mariola Zmudzińska.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski.
Na zakończenie samorządowcy zgodnie podkreślali, że Pomorze jest gotowe na wdrożenie rozwiązań metropolitalnych i oczekuje na decyzję Prezydenta RP.
Źródło: Nadesłane, Oprac. Paulina Stenka








