Kartuzy. „Kwiaty za odpady” – sukces ekologicznej akcji
W sobotę, 29 marca, w Kartuzach odbyła się II edycja akcji proekologicznej „Kwiaty za odpady”, połączona z obchodami Dnia Recyklingu i 102. rocznicy nadania Kartuzom praw miejskich. Mieszkańcy chętnie wzięli udział w wydarzeniu, przynosząc do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych aż osiem ton elektrośmieci!
Każdy uczestnik posiadający kartę PSZOK, który oddał co najmniej 2 kg elektroodpadów, otrzymał wiosenny koszyczek bratków. W sumie rozdano aż 3.600 kwiatków. To już druga edycja tej inicjatywy, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Elektroodpady – dlaczego warto je segregować?
Celem wydarzenia było podkreślenie znaczenia recyklingu i selektywnej zbiórki elektrośmieci. Sprzęt elektryczny i elektroniczny, taki jak stare telefony, tablety, AGD, świetlówki czy baterie, zawiera toksyczne substancje, które mogą zanieczyszczać środowisko.
– Elektroodpady nie mogą trafiać do zwykłych pojemników na śmieci ani być porzucane w lasach czy innych miejscach na łonie natury – przypomina Edyta Zientarska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w kartuskim Urzędzie Miejskim.
Porzucanie elektrośmieci w przestrzeni publicznej grozi grzywną nawet do 5000 zł.
Gdzie oddać elektroodpady?
Zużyty sprzęt można dostarczać do:
– Punktu PSZOK w Kartuzach (ul. Sędzickiego 40),
– Punktu PSZOK w Kiełpinie (ul. Szkolna 53),
– Elektronicznych altan śmietnikowych przy szkołach podstawowych w Brodnicy Górnej i Staniszewie.
Dodatkowo, kupując nowy sprzęt, można oddać stary egzemplarz tego samego rodzaju – np. telewizor za telewizor czy lodówkę za lodówkę.
Dbajmy o środowisko!
Właściwa utylizacja elektrośmieci to nie tylko kwestia ochrony przyrody, ale także możliwość odzyskania cennych surowców. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Kartuzy zyskały czystsze otoczenie, a uczestnicy akcji piękne bratki na wiosnę.
Warto pamiętać – recykling się opłaca!
Źródło: www.kartuzy.pl, Oprac. Paulina Stenka