Policja apeluje. Wiosna na drogach – pamiętajmy o bezpieczeństwie

Rozpoczynający się okres wiosenny i rosnące temperatury sprawiają, że na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego. Policja prosi o rozwagę i przestrzeganie przepisów, aby każdy mógł bezpiecznie korzystać z przestrzeni publicznej.

Zasady używania hulajnogi elektrycznej:

Uprawnienia:

Osoby w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T. Dorośli (18+) nie potrzebują żadnych uprawnień. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą po drodze. 

Gdzie można jeździć? 

Po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów. Po chodniku lub drodze dla pieszych tylko w wyjątkowych sytuacjach i z prędkością dostosowaną do pieszych. 

Zabrania się:

Jazdy w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. Przewożenia pasażerów, zwierząt lub ładunku. Czepiania się innych pojazdów. Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. 

Urządzenia transportu osobistego – najważniejsze przepisy :

Uprawnienia – takie same jak dla hulajnóg elektrycznych

Gdzie można jeździć? 

Po drodze dla rowerów. Po chodniku lub drodze dla pieszych tylko wtedy, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów.  Nie wolno korzystać z jezdni! 

Zakazy:

Zakaz jazdy po alkoholu, przewożenia innych osób, zwierząt i ładunków. Zakaz holowania innych pojazdów. 

Zachowanie wobec pieszych:

Użytkownicy urządzeń transportu osobistego, poruszając się chodnikiem, muszą ustępować pierwszeństwa pieszym.

Rowerzyści – obowiązki i prawa:

Rowerzyści mają swoje określone zasady poruszania się po drogach. 

Gdzie można jeździć?

Po drogach dla rowerów i pasach ruchu dla rowerów (jeśli są wyznaczone), a jeśli ich brak – po poboczu, a jeśli nie nadaje się do jazdy, po prawej krawędzi jezdni.  Nie wolno jeździć po autostradach i drogach ekspresowych! 

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Gdy opiekuje się dzieckiem do 10 lat jadącym na rowerze. Chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, a na jezdni dopuszczona jest prędkość powyżej 50 km/h i nie ma drogi rowerowej. Gdy panują złe warunki pogodowe (śnieg, gołoledź, mgła). 

Obowiązkowe wyposażenie roweru to przednie światło (białe lub żółte, może być migające), tylne światło pozycyjne i odblaskowe czerwone (inne niż trójkąt). Co najmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

-Bezpieczeństwo przede wszystkim! Bez względu na to, czy korzystasz z roweru, hulajnogi elektrycznej czy innego urządzenia transportu osobistego, zawsze przestrzegaj zasad ruchu drogowego. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Wiosna to idealny czas na aktywność na świeżym powietrzu – korzystaj z niej odpowiedzialnie! przypomina policja.


Źródło: www.kartuzy.policja.gov.pl/, Zdjęcie ilustracyjne, Oprac. Paulina Stenka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close