Region. Artur Tusk z powiatu kartuskiego zwycięzcą Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2025

14 marca 2025 roku podczas Targów Techniki Rolniczej AgroTech w Kielcach odbył się długo wyczekiwany Finał Krajowy XLII Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej. Wydarzenie zgromadziło najlepszych młodych rolników z całej Polski, którzy rywalizowali o miano liderów nowoczesnego rolnictwa.

Aby znaleźć się w finale, uczestnicy musieli przejść przez kilka etapów eliminacyjnych, które odbywały się w całym kraju, wyłoniono 49 najlepszych młodych producentów rolnych, którzy 13 marca 2025 roku wzięli udział w półfinale krajowym w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Tam uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym przygotowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz częścią praktyczną, ocenianą przez specjalistów ds. technologii produkcji rolniczej.

Po intensywnych eliminacjach do ścisłego finału awansowała dziesiątka najlepszych młodych rolników w Polsce. Ostateczne starcie wymagało od nich zarówno szerokiej wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych, niezbędnych w codziennej pracy na roli.

Najwyższe miejsca zajęli:
I – Artur Tusk (gm. Stężyca, woj. pomorskie)
I – Dawid Nenczak (gm. Osięciny, woj. kujawsko-pomorskie)
III – Mateusz Galler (gm. Nowy Borowiec, woj. opolskie)

Wśród najlepszej dziesiątki znaleźli się również: Maksymilian Paprot (pow. malborski, woj. pomorskie), Michał Klaus (gm. Zabagno, woj. pomorskie) oraz inni utalentowani młodzi rolnicy, którzy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i praktycznych umiejętności.

Finał zaszczycili znamienici goście, w tym przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych to nie tylko rywalizacja, ale też wymiana doświadczeń, współpraca oraz promocja innowacji w rolnictwie. Organizatorzy podkreślają, że konkurs ma zachęcić młodych do pozostania w rolnictwie i rozwijania własnych gospodarstw.

Źródło: Facebook/zkzmw, Oprac. Paulina Stenka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close