#Wiemcorobić – Kampania ochrony dzieci przed zagrożeniami online

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci uruchomiło kampanię #wiemcorobić, mającą na celu zwiększenie świadomości zagrożeń w sieci, takich jak child grooming i sextortion. Inicjatywa, wspierana przez Pepco i objęta patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka oraz Komendy Głównej Policji, skierowana jest do dzieci, rodziców oraz nauczycieli.

Celem kampanii jest nie tylko edukacja, ale także dostarczenie narzędzi do rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom. „Chcemy, aby każde dziecko, które doświadczyło przemocy online, zgłaszało to odpowiednim instytucjom. Ważne jest, by nie bało się reakcji dorosłych”. podkreśla Marta Kwiatek z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Na stronie wiemcorobic.pl dostępne są materiały edukacyjne oraz wideo, które pomagają dzieciom i młodzieży reagować w sytuacjach zagrożenia. Nauczyciele wkrótce będą mogli korzystać z gotowych scenariuszy lekcji, które pomogą im identyfikować niepokojące sygnały u swoich uczniów.

Ekspertki kampanii, takie jak psycholog Magda Mroziewicz, podkreślają znaczenie interwencji w przypadkach sextortion, zaznaczając, że dzieci powinny mieć świadomość przysługujących im praw i możliwości wsparcia.

Child grooming to proces psychologicznej manipulacji, w której sprawcy powoli zdobywają zaufanie dziecka, by zbliżyć się do niego z zamiarem wykorzystania seksualnego. W ramach kampanii powstały m.in. materiały edukacyjne, które pomogą dziecku nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały, np. gdy osoba po drugiej stronie ekranu:

Drugim kluczowym zagadnieniem kampanii jest sextortion – przestępstwo polegające na szantażowaniu ofiary groźbą upublicznienia intymnych zdjęć lub filmów w celu wymuszenia korzyści finansowych. Sprawcy na ogół wykorzystują manipulację i podstęp, aby nakłonić swoje ofiary do udostępnienia kompromitujących materiałów.

Kampania #wiemcorobić to potężny krok w stronę bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników internetu, mający na celu ich świadomy rozwój w cyfrowym świecie. Dalsze informacje i materiały edukacyjne będą regularnie udostępniane na stronie internetowej inicjatywy oraz w social mediach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close