Chmielno. Koniec roku z lokalną tradycją

30 grudnia zakończył się projekt finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna. Inicjatywa nosiła tytuł “Jak powstają knara, sznara i kółatka – warsztaty budowy narzędzi muzycznych z przedstawieniem i omówieniem ich elementów”.

Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2024 roku. W warsztatach, które prowadził Mistrz Tadeusz Makowski, wzięło udział dziesięciu uczniów. Po jego śmierci, kontynuację działań podjął Janusz Świątkowski, instrumentalista z Kożyczkowa. Warto dodać, że swoją wiedzą podzielił się także Dominik Konkel, uczeń zmarłego mistrza, co okazało się istotnym uzupełnieniem warsztatów.

Uroczystość podsumowująca przedsięwzięcie była okazją do wspomnienia śp. Tadeusza Makowskiego, który był znany jako mistrz budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych. Wydarzenie miało charakter nie tylko refleksyjny, ale i celebracyjny.

Projekt stanowił zwieńczenie cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów, które GOKSiR Chmielno realizuje od kilku lat. Dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury, w latach 2017-2023 zorganizowano szereg warsztatów, które umożliwiły międzypokoleniowy przekaz umiejętności związanych z tworzeniem diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny, ryńczyka i rzępieli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close