Kilka minut w aucie i może dojść do tragedii. Policja ostrzega przed upałami
Wysokie temperatury stanowią ogromne zagrożenie dla dzieci, osób starszych oraz zwierząt pozostawionych w zamkniętych pojazdach. Policjanci przypominają, że nawet kilka minut spędzonych w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia.
W słoneczne dni temperatura wewnątrz auta bardzo szybko rośnie i może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza. Uchylone okno czy zaparkowanie pojazdu w cieniu nie gwarantują bezpieczeństwa. W takich warunkach organizm dziecka lub zwierzęcia może ulec błyskawicznemu przegrzaniu.
Szczególnie narażone są dzieci, których organizm nagrzewa się znacznie szybciej niż u dorosłych. Podobnie zwierzęta, które nie są w stanie samodzielnie opuścić pojazdu ani skutecznie regulować temperatury ciała. Pozostawienie ich w rozgrzanym samochodzie może zakończyć się tragedią.
Policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym w przypadku zauważenia dziecka, osoby starszej lub zwierzęcia zamkniętego w nagrzanym aucie. W takiej sytuacji należy natychmiast reagować – próbować zwrócić uwagę właściciela pojazdu, sprawdzić możliwość otwarcia drzwi oraz niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, a pomoc nie może nadejść na czas, można podjąć działania mające na celu uwolnienie osoby lub zwierzęcia z pojazdu.
Funkcjonariusze przypominają również kierowcom, by przed opuszczeniem samochodu zawsze upewnili się, że wewnątrz nie pozostało dziecko, osoba wymagająca opieki lub zwierzę.
– Chwila nieuwagi może mieć tragiczne konsekwencje. W sytuacji zagrożenia liczy się każda minuta – podkreślają policjanci.
Źródło: KPP Kartuzy, Oprac. Paulina Stenka

