„PrzewoGra – trochę przewodnik, trochę gra”
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie zrealizował wyjątkowy projekt, który zaprasza wszystkich pasjonatów historii, przygód oraz aktywnego spędzania czasu do udziału w grze terenowej „PrzewoGra – trochę przewodnik, trochę gra”.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Inspiracją dla „PrzewoGra” była książka dr. Aleksandra Majkowskiego pt. „Zdroje Raduni” z 1913 roku, łącząca przewodnik turystyczny z fascynującą zabawą, przenosząc uczestników w historię regionu. W ramach projektu powstały również ilustracje umieszczone na tabliczkach dedykowanych poszczególnym miejscom lub wydarzeniom opisanym przez Majkowskiego.
Na czym polega „PrzewoGra”? „PrzewoGra” to innowacyjna gra terenowa, która umożliwia odkrywanie Chmielna i jego okolic w zupełnie nowy sposób. Gracze, rozpoczynając swoją przygodę w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie, otrzymują mapę z trasą prowadzącą przez 20 niezwykłych lokalizacji. Każde z tych miejsc nawiązuje do historycznych opisów zawartych w „Zdrojach Raduni”, co pozwala uczestnikom zobaczyć, jak przez ponad 100 lat zmieniała się kaszubska ziemia.
„Głosy przeszłości” Na uczestników czekają również „Głosy przeszłości” — nagrania audio fragmentów dawnego przewodnika „Zdroje Raduni”, które opisują wybrane miejsca w kontekście roku 1913. To niepowtarzalna okazja, by przenieść się w czasie i poznać historię tych terenów z perspektywy sprzed ponad stu lat. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy przyłożyć telefon do tabliczki z kodem QR i uruchomić link prowadzący do ścieżki dźwiękowej fragmentów książki dr. Aleksandra Majkowskiego, czytanych przez lektora. Można odnieść wrażenie, że to sam autor poświęca swoje słowa w otoczeniu przyrody i krajobrazu Szwajcarii Kaszubskiej.
„PrzewoGra” — Kaszubska gra planszowa „PrzewoGra” to także gra historyczna w formie planszowej, w którą mogą zagrać od jednej do czterech osób. Można ją rozegrać zarówno w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie, jak i w innych lokalizacjach turystycznych regionu. Stanowi ona również nagrodę dla wytrwałych uczestników gry terenowej.